ଘୋଷଣା ହେଲା ପୌର ଏବଂ ମହାନଗର ନିଗମ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ

0
136

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟର ପୌର ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିସନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୬ ତାରିଖରେ ଭୋଟ୍ ଗଣତି ଓ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିସନର ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢ଼ୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ ତାରିଖରେ ୧୦୬ଟି ପୌରପାଳିକା/ଏନ୍ଏସି ଓ ୩ଟି ମହାନଗର ନିଗମରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବ। ୧୦୬ଟି ପୌରପାଳିକା/ଏନ୍ଏସି ଏବଂ ତିନୋଟି ମହାନଗର ନିଗମ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ (ବିଏମସି)ର ପୁନର୍ଗଠନ/ଗଠନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ (ସିଏମସି) ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ (ବିଏମସି) ରହିଛି । ରାଉରକେଲା ଓ ସମ୍ବଲପୁର ମହାନଗର ନିଗମରେ ବିଚାରାଧୀନ ଥିବା କୋର୍ଟ କେସ୍ ଯୋଗୁଁ ନିର୍ବାଚନ ହେବ ନାହିଁ।

ଫେବ୍ରୁଆରି ୨୮ରେ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଧିବଦ୍ଧ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ରୁ ୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିବ।
ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ ତାରିଖ ନାମାଙ୍କନ ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଶେଷ ତାରିଖ ରହିଛି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ ‘ନୋଟା’ ବିକଳ୍ପ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଏଥର ମେୟର ଓ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦବୀ ପାଇଁ ସିଧାସଳଖ ନିର୍ବାଚନ ହେବ।