ଚାରି ମାସ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ତିରଥ ସିଂହ ରାଓ୍ୱତ

0
98

ଡେରାଡୁନ:  ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତିରଥ ସିଂ ରାୱତ ଶୁକ୍ରବାର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ବେବି ରାଣୀ ମୌର୍ଯ୍ୟାଙ୍କୁ ଭେଟି ଇସ୍ତଫା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଡେରାଡୁନ ଫେରିବା ପରେ ସେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ସାମ୍ବିଧାନିକ ସଙ୍କଟ ଦର୍ଶାଇ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସେ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିଜେପି ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ 3 ଟାରେ ଦଳର ବିଧାନସଭା ଦଳର ଏକ ବୈଠକ ଡାକିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନୂଆ ଚେହେରା ସ୍ଥିର ହେବ। ଏହିପରି, ଛଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ବାଚିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ମୋଟ 114 ଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ତିରଥ ସିଂ ରାୱତ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଭାବରେ ଦେହରାଡୁନ୍ ଯିବେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତିରଥ ସିଂ ରାୱତ ଗରୱାଲଙ୍କ ସାଂସଦ। ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର 6 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାର ସଦସ୍ୟ ହେବା ଜରୁରୀ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ କେବଳ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ମାଧ୍ୟମରେ ସଦସ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ, କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏକ ବର୍ଷରୁ କମ୍, ସେଠାରେ ଆୟୋଗ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ତେଣୁ ଏକ ସାମ୍ବିଧାନିକ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ତିରଥ ସିଂ ରାୱତ ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେପି ନାଡାଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ ପରେ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।