ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ ମୁଖ୍ୟ ଅଫିସ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରସଙ୍ଗ, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ନେତା

0
60

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ ମୁଖ୍ୟ ଅଫିସ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦାବି କରି ବିଜେପି ମଙ୍ଗଳବାର ରାଜ୍ୟପାଳ ଗଣେଶୀ ଲାଲଙ୍କ ପାଖରେ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବିଜେପି ବିଧାୟକଙ୍କ ଦଳ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ମୁଖ୍ୟ ଅଫିସକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ପରିଷଦ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ଜନକଲ୍ୟାଣକାରୀ ସଂସ୍ଥା ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଅଫିସକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବାକୁ ବିଜେପି ଦାବି କରିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଜେପି କର୍ପସ ପାଣ୍ଠିକୁ 1000 କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅମଲାତନ୍ତ୍ର ବଦଳରେ ବିଧାୟକ ଏବଂ ସାଂସଦଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ପ୍ୟାନେଲର ସଂସ୍କାର ଆଣିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି।

ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦରେ ମୋଟ୍ 10ଟି ଜିଲ୍ଲା ରହିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ବରଗଡ, ବୋଲାଙ୍ଗୀର, ବୌଦ୍ଧ, ଦେଓଗଡ, ଝାରସୁଗୁଡା, କଳାହାଣ୍ଡି, ନୁଆପଡା, ସମ୍ବଲପୁର, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର, ସୁନ୍ଦରଗଡ ଏବଂ ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାର ଆଠମାଲିକ ସବ-ଡିଭିଜନ ରହିଛି।

ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ପ୍ରଦୀପ ପୁରୋହିତ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପରିବର୍ତ୍ତେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ବିକାଶ ପରିଷଦ ଚାହୁଁଛୁ। ବିଜେଡି ସବୁବେଳେ ନିଜ ଦଳର ପରାଜିତ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଏହି ପରିଷଦର ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଉଛି। 200 କୋଟି ଟଙ୍କାର ସ୍ୱଳ୍ପ ପାଣ୍ଠି ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା କଷ୍ଟକର। ତେଣୁ ଏହି ଫଣ୍ଡକୁ ଅତି କମରେ 1000 କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବଢ଼ିବା ଦରକାର”।

ଯଦି ଦାବି ଶୀଘ୍ର ପୂରଣ ନହୁଏ ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ପ୍ରତିବାଦର ସ୍ୱରକୁ ଆହୁରି ଜୋରଦାର କରିବ ବୋଲି କହିଛି।