ଜୁଲାଇ 19ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅଗଷ୍ଟ 13ରେ ଶେଷ ହେବ ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ

0
36

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଜୁଲାଇ 19 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅଗଷ୍ଟ 13 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ସଂସଦ ଅଧିବେଶନ ସକାଳ 11 ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସନ୍ଧ୍ୟା 6 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ପୂର୍ବରୁ କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ହେତୁ ଉଭୟ ଗୃହ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟ ସ୍ଲଟ ରଖାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଜୁଲାଇ 19 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ସଂସଦ ସକାଳ 11 ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ଗତ ଦୁଇଟି ଅଧିବେଶନରେ ରାଜ୍ୟସଭା ସକାଳ 9 ଟାରୁ ରାତି 1 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଲୋକସଭା ଅପରାହ୍ନ 4 ଟାରୁ 9 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା ​​ଏବଂ କରୋନା ବ୍ୟାପିବା କଥା ଚିନ୍ତା ନକରି ସଂସଦମାନେ ଉଭୟ ଚାମ୍ବରରେ ବସିଥଲେ। 17 ତମ ଲୋକସଭାର ଷଷ୍ଠ ଅଧିବେଶନ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲା ସୋମବାର କହିଥିଲେ ଯେ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଜୁଲାଇ 19 ରୁ ଅଗଷ୍ଟ 13 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ଏବଂ 19 ଦିନ ମୋଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ ରହିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ଗୃହ ପାଇଁ ଅଧିବେଶନ ସମୟ ସକାଳ 11 ଟାରୁ ରାତି 6 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ।

ଯେହେତୁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ଜାରି ରହିଛି, ସଂସଦର ଉଭୟ ଗୃହରେ ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ସହିତ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଭିତ୍ତିରେ ସଦସ୍ୟ ବସିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ଓମ୍ ବିର୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ COVID-19 ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆରଟିପିସିଆର ପରୀକ୍ଷା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ। ଯେଉଁମାନେ ଟୀକାକରଣ କରିନାହାଁନ୍ତି ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷା କରାଇବା ଦରକାର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।