ORISSA ବଦଳରେ ODISHA ହାଇକୋର୍ଟ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଦାବି

0
113

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବୁଧବାର ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିଜେଡି ସାଂସଦ ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ORISSA ହାଇକୋର୍ଟ ବଦଳରେ ODISHA ହାଇକୋର୍ଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଶୂନ୍ୟ କାଳରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସେ ଉଠାଇଥିଲେ। ହାଇକୋର୍ଟ ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ସାଂସଦ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

2011ରେ ORISSAକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସଂସଦରେ ଓଡ଼ିଶା (ନାମର ପରିବର୍ତ୍ତନ) ବିଲ୍, 2010 ଏବଂ ସମ୍ବିଧାନ (113 ତମ ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍ ପାସ୍ ହେବା ସହିତ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଓଡିଆରେ ଏହାର ଭାଷାର ନାମ ଓଡିଆରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା।

“ 2011ରେ ORISSA ଓଡ଼ିଶା ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ରାଜ୍ୟର ହାଇକୋର୍ଟ ଓଡ଼ିଶାର ହାଇକୋର୍ଟ ଭାବରେ ଡାକରା ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ତେଣୁ, ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ମୁଁ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି । କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆଇନ ନ ଥିବାରୁ ମୁଁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଏକ ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ଏବଂ ଓଡିଶା ସରକାର ଏବଂ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରିବାକୁ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାର ହାଇକୋର୍ଟରେ ପରିବର୍ତନ କରିବାକୁ ।” ଅନୁରୋଧ କରିଛି ବୋଲି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।

ଜୁଲାଇ 26, 1948ରେ ବିରା କିଶୋର ରାୟଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଭାବରେ ବି ଜଗନ୍ନାଦ ଦାସ, ଏଲ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଏବଂ ଆରଏଲ ନରସିଂହମ ପୁଏସେନ ଜଜ ଭାବରେ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ଭାରତର ଫେଡେରାଲ କୋର୍ଟର ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏଚ୍ କେ କାନିଆ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ।

2011ରେ ORISSA ଓଡ଼ିଶାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସଂସଦରେ ଓଡ଼ିଶା (ନାମର ପରିବର୍ତ୍ତନ) ବିଲ୍, 2010 ଏବଂ ସମ୍ବିଧାନ (113 ତମ ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍ ପାସ୍ ହେବା ସହିତ ORISSAରୁ ଓଡିଆରେ ଏହାର ଭାଷାର ନାମ ଓଡିଆରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା।