ଫେବୃଆରୀ 7ରୁ ଓଡିଶାରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ

0
159

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ ପାଇବାରୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଫେବୃଆରୀ 7ରୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କଲେଜ, ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବୈଷୟିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ 8 ରୁ 12 ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହରେ ଫେବୃଆରୀ 7ରୁ ପାଠ ପଢା ହେବ। ଏହି ସମୟରେ ସରକାରଙ୍କ କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲ କଡାକଡି ଭାବରେ ପାଳନ ହେବ ।

ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, “କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଶିକ୍ଷାଦାନ ଓ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଗୁରୁତର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ, ବିଶେଷକରି ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାମାନେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଢିପାରିନଥିଲେ। ”

ଓମିକ୍ରନ୍ ଲହରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ମାସେ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ​​ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି। ଏବେର ସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ ତୃତୀୟ ଲହର ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ହାର ଏବଂ ପଜିଟିଭିଟି ହାର ପୂର୍ବ ଦୁଇଟି ଲହରଠାରୁ ଯଥେଷ୍ଟ କମ୍ । ପଜିିଟିଭିଟି ହାର ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ 15 ରୁ 18 ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି। ”

ଏହି ସବୁ ଦିଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ସ୍ୱଳ୍ପକାଳୀନ ତାଲିମ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ତାଲିମ ମଧ୍ୟ ସୋମବାର ଠାରୁ ଖୋଲିବ ବୋଲି ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ମହାପାତ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଏହି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ ହଷ୍ଟେଲଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଫେବୃଆରୀ 7ରୁ ଖୋଲିବ।

ପ୍ରଥମରୁ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଫେବୃଆରୀ 14ରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବ। ଏଥିସହ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି ଅବଧି ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ।