ସପ୍ତାହରେ ଚାରି ଦିନ କାମ କାମ, ତିନି ଦିନ ଛୁଟି!

0
93

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତା ନୂଆ ବର୍ଷରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୂଆ ଲେବର କୋଡ ବିଲ୍ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ସପ୍ତାହକୁ 4 ଦିନ କାମ କରିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ତିନି ଦିନ ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ହେଲେ ଏପରି ଛୁଟି ଯେଉଁମାନେ ନେବେ ସେମାନେ ଚାରି ଦିନ ଯାକ ଦୈନିକ 12 ଘଂଟା ଲେଖାଏଁ କାମ କରିବେ । ଆଉ ଯେଉଁମାନେ 8 ଘଂଟା ଲେଖାଏଁ କାମ କରିବେ 6 ଦିନ କାମ କରିବେ । ମୋଟାମୋଟି ଭାବରେ ସପ୍ତାହକରେ ଗୋଟିଏ କର୍ମଚାରୀ ଦୈନିକ 12 ଘଂଟା କାମ କରିବ ।

ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମୋଟ୍ ଚାରୋଟି ଶ୍ରମ ଆଇନ (ନୂତନ ବେତନ ସଂକେତ) କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବେତନ, ସାମାଜିକ ନିରାପତ୍ତା, ଶିଳ୍ପ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ବୃତ୍ତିଗତ ନିରାପତ୍ତା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ଚାରୋଟି ନୂଆ ଶ୍ରମ କୋଡ ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

କେନ୍ଦ୍ର ଫେବୃଆରୀ 2021ରେ ଏହି ସଂକେତଗୁଡିକ ଅଧୀନରେ ନିୟମାବଳୀ ଚୂଡାନ୍ତ କରିସାରିଛି, ଯେହେତୁ ଶ୍ରମ ଏକକାଳୀନ ବିଷୟ ଅଟେ, ତେଣୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ ନିୟମ ଫ୍ରେମ୍ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ, ଯାହା ପରେ 2022-23 ମସିହାରେ ଏହି ନୂଆ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ସରକାରୀ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଅତି କମରେ 13ଟି ରାଜ୍ୟ ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ନିୟମାବଳୀ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶିତ କରିଛନ୍ତି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ “ଚାରିଟି ଶ୍ରମ ସଂକେତ ଆସନ୍ତା 2022-23 ର ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ରାଜ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ନିୟମାବଳୀ ଚୂଡାନ୍ତ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଫେବୃଆରୀ 2021ରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଛି। କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ଚାହୁଁଛି ଯେ ରାଜ୍ୟମାନେ ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରନ୍ତୁ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, 2022-23ରୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ପାଞ୍ଚ ଦିନିଆ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନୂତନ ଶ୍ରମ ସଂକେତ ଅନୁଯାୟୀ ଚାରି ଦିନକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରେ। ଏହା ସହିତ, ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ସପ୍ତାହରେ 3 ଦିନ ଛୁଟି ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ହେଲେ ସାପ୍ତାହିକ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସେହି ଚାରି ଦିନରେ 12 ଘଣ୍ଟା କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରାଣାଳୟ ଜୋର ଦେଇଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଲେ ମଧ୍ୟ 48 ଘଣ୍ଟିଆ ସାପ୍ତାହିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।

4 ଦିନିଆ କାମ ସପ୍ତାହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ହେବ, ଡ୍ରାଫ୍ଟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଟେକ୍-ହୋମ୍ ବେତନ ହ୍ରାସ କରିବ। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ଅଧିକ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବହନ କରିବାକୁ ପଡିବ, ତେଣୁ ପିଏଫରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଏବଂ ହାତରେ କମ୍ ବେତନ ମିଳିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନ ଏବଂ ପିଏଫରେ ମଧ୍ୟ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ।

ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ଏକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ ପ୍ରକାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୃତ୍ତିଗତ ସୁରକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ସର୍ତ୍ତ ସଂକେତ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ସଂକେତ ଯେଉଁଥିରେ ଅତି କମରେ 13ଟି ରାଜ୍ୟ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ନିୟମ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।