ନବଜାତ ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ସଙ୍ଗେସଙ୍ଗେ ମିଳିବ ଆଧାର କାର୍ଡ !

0
145

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଧାର କାର୍ଡ ତିଆରି କରୁଥିବା UIDAI ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଯଦି ସବୁକିଛି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଠିକଠାକ ଚାଲେ ତେବେ ଶିଶୁର ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ଆସିବ । ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇବାକୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ସମୟ ଲାଗେ।

UIDAIର ସିଇଓ ସୌରଭ ଗର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଆଧାର ନମ୍ବର ଦେବା ପାଇଁ ଆମେ ଜନ୍ମ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାରଙ୍କ ସହ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ। ଜନସଂଖ୍ୟାର 99.7% ବୟସ୍କ ଆଧାର ଅଧୀନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧୀନରେ ଦେଶର 131 କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମର ପ୍ରୟାସ ହେଉଛି ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ନାମ ଲେଖାଇବା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦୁଇରୁ 2.5 କୋଟି ପିଲା ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି। ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଧାରରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ରଖିଛୁ। ଶିଶୁର ଜନ୍ମ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଫଟୋ ଉଠାଇ ଆଧାର କାର୍ଡ ଦିଆଯିବ।

ଗର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ 5 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କର ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ନେଉନାହୁଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରୁଛୁ। 5 ବର୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ ଗୋଟିଏ ଶିଶୁର ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ନିଆଯାଏ। ଏବେ ସମଗ୍ର ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଆଧାର ନମ୍ବର ସହ ଯୋଡିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ । ଗତ ବର୍ଷ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ 10,000 ଶିବିର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ଆମକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଆଧାର ନମ୍ବର ନାହିଁ। ଏହି ସମୟରେ 30 ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଆଧାର ସହ ଯୋଡି ହୋଇଥିଲେ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, 2010ରେ ପ୍ରଥମେ ଆଧାର ନମ୍ବର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଆରମ୍ଭରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ଯଥାସମ୍ଭବ ଲୋକଙ୍କୁ ଏଥିରେ ଯୋଡିବା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ଗର୍ଗ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ 10 କୋଟି ଲୋକ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସେମାନଙ୍କର ନାମ, ଠିକଣା, ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ କରନ୍ତି। 140 କୋଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରୁ 120 କୋଟି ଆକାଉଣ୍ଟ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଛି।