ନବୀନ ବାଣ୍ଟିଲେ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ

0
51

ରାଉରକେଲା: ମାଲକାନଗିରି ଏବଂ କାଲାହାଣ୍ଡି ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା (ବିଏସକେ)ର ସ୍ମାର୍ଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି। ଖରାପ ପାଣିପାଗ ସତ୍ତ୍ୱେ, ନବୀନ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ରାଉରକେଲାର ଆଇଜିଏଚ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ ସମାରୋହରେ 12 ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଜିଲ୍ଲାର 4,37, 333 ଜଣ ହିତାଧିକାରୀ ଥିବା ବେଳେ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ରାଉରକେଲା ସହରର 68,575 ଜଣ ଏହି କାର୍ଡ ପାଇଛନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜିଲ୍ଲାର ମୋଟ 15,09,631 ଲୋକ ଉପକୃତ ହେବେ, କେବଳ ରାଉରକେଲାରେ 2,23,418 ରହିଛନ୍ତି।

ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, “ରାଜ୍ୟର 4.5 କୋଟି ଲୋକ ମୋର ପରିବାର ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜୀବନ ମୋ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଟେ। ମୋର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା। ” ସେହିପରି ଏହି ଅବସରରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ 580.82 କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସ ଏବଂ ବିଧାୟକ ସାରଦା ପ୍ରସାଦ ନାୟକ ଏବଂ ସୁବ୍ରତ ତରାଇ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୁର୍ବଳ ପରିବାରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ସହିତ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଭରେଜ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ବିଜୁ ସ୍ୱସ୍ତ୍ୟା କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା 15 ଅଗଷ୍ଟ, 2018 ରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସ୍ମାର୍ଟ ହେଲଥ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାର ବାର୍ଷିକ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା (ମହିଳା ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରିବେ।