?????

ଚୁକ୍ତି ଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତି ନିୟମ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତି ନିୟମକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଆଜି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର 57 ହଜାରରରୁ ଅଧିକ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀ ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହେବେ କାରଣ ସେମାନେ ନିୟମିତ ହେବେ। ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଭିତ୍ତିରେ ନିଯୁକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସେବାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଗ୍ରୁପ୍-ବି ପୋଷ୍ଟ (ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତି) ନିୟମ 2013 ଏବଂ ଓଡିଶା ଗ୍ରୁପ୍ “ସି” ଏବଂ ଗ୍ରୁପ୍ “ଡି” ପୋଷ୍ଟ (ଚୁକ୍ତିନାମା ନିଯୁକ୍ତ) ରଦ୍ଦ କରି ଏହା କରାଯାଇଛି।।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ଜନ ଅଭିଯୋଗ ବିଭାଗ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ନୂତନ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନିୟମକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶା ଗ୍ରୁପ୍ “ବି”, “ସି” ଏବଂ “ଡି” ପୋଷ୍ଟ (ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା) ନିୟମ, 2022 କୁହାଯିବ।

ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ନିଯୁକ୍ତ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ନିଯୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହି ନିୟମ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଧରାଯିବ। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ନିଯୁକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନ ସ୍କେଲ୍, ସେମାନଙ୍କ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତି ତାରିଖକୁ ବିଚାର କରି ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦରମା କରାଯିବ ବୋଲି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ନିୟମାବଳୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନ, ଯେଉଁ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସଂପୃକ୍ତ ଚୁକ୍ତିନାମା ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ 6 ବର୍ଷ କାମ କରିବା ପରେ ଚାକିରିରେ ନିୟମିତ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କ ତାରିଖକୁ ବିଚାର କରି ସେମାନଙ୍କ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦରମା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତି, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ନିୟମିତ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାଡରରେ ପଦୋନ୍ନତି ଇତ୍ୟାଦି ସେବା ସୁବିଧା ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button
error: Content is protected !!