?????

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ

ଜେଏସଜେ ଲାଇଭ ବ୍ୟୁରୋ: ନବ ନିର୍ବାଚିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଆଜି ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପଦର ଶପଥ ନେବେ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନ.ଭି ରମନ୍ନା ତାଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇବେ । ଏଥିସହ ଏହି ଓଡିଆ ଝିଅ ହେବେ ଦେଶର ୧୫ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି। ଏହା ପରେ ନୂଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ୨୧ ତୋପ ସଲାମି ଦିଆଯିବ। ମିଳିତ ବିରୋଧୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯଶୱନ୍ତ ସିହ୍ନାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମୁର୍ମୁ ଜିତିଥିଲେ। ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ସେ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ସର୍ବ କନିଷ୍ଠ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୧୦.୧୪ ମିନିଟରେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ହଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହି ସମାରୋହରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏମ ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲା, ରାଜ୍ୟପାଳ, ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ମନ୍ତ୍ରୀ, କୂଟନୀତିକ, ସଂସଦର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଯୋଗଦେବେ। ସଂସଦର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ହଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସମାରୋହ ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତାଙ୍କ ଗାର୍ଡ ସହିତ ରାଇସିନା ହିଲ୍ ଯିବେ। ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ଗାର୍ଡ ଅଫ୍ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ପ୍ରଥମ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ସେ ଏକ ପାରମ୍ପାରିକ ସାନ୍ଥାଳି ଶାଢୀ ପିନ୍ଧିବେ। ଏହି ଶାଢୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଭାଉଜ ସୁକୁରୀ ଟୁଡୁ ତାଙ୍କ ଗାଁରୁ ଆଣିଛନ୍ତି। ସୁକ୍ରିଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତାରିନିସେନ ମଧ୍ୟ ଭଉଣୀର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେବେ। ପୂର୍ବ ଭାରତର ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ବିଶେଷ ଉତ୍ସବରେ ସାନ୍ତାଳି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମହିଳାମାନେ ଝେଲ ଶାଢୀ ପିନ୍ଧନ୍ତି। ସାନ୍ତାଳୀ ଶାଢୀଗୁଡ଼ିକର ଲମ୍ବରେ ସମାନ ଧାଡି ଏବଂ ଉଭୟ ମୁଣ୍ଡରେ ସମାନ ଡିଜାଇନ୍ ରହିଥାଏ।

ସୁକୁରୀ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ପରିବାର ସହିତ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ରାୟରଙ୍ଗପୁର ନିକଟ ଉପରବେଡା ଗ୍ରାମରେ ରୁହନ୍ତି। ସୁକୁରୀ ନଣନ୍ଦର ଶପଥ ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଯିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ‘ଆରିସା ପିଠା’ ମଧ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି।

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button
error: Content is protected !!