ରାଜ୍ୟର ଟିକା କୋଟା 75 ବଦଳରେ 95 ପ୍ରତିଶତ ହେଉ: ନବୀନ

0
35

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁନ୍ 18 ପାଖରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟର ଟିକାକରଣ ଆବଣ୍ଟନ କୋଟାକୁ 75 ପ୍ରତିଶତ ରଖିଛନ୍ତି ବାକି 25 ପ୍ରତିଶତ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଦେଉଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏହା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇ 95 ପ୍ରତିଶତ ହେବା ଦରକାର। ଓଡ଼ିଶା, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କେରଳ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର 6ଟି ରାଜ୍ୟର ସିଏମଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଟିକାକରଣ କୋଟାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ କିଶୋର ଦାସ ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ (ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ) କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା 75:25 ଅନୁପାତ ପରିବର୍ତ୍ତେ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ COVID ଟିକା ର ମାତ୍ରା 95: 5 ଅନୁପାତରେ ରାଜ୍ୟକୁ କୋଭିଡ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ନବୀନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନରେ ଓଡିଶା ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଏହାର ଟିକା ଅପଚୟ ଦେଶରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ରହିଛି। ତେବେ ରାଜ୍ୟରେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା କମ୍ ଥିବାରୁ ଟିକା ଦିଆଯିବା କୋଟା 25 ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ରହିଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଯୋଗାଯୋଗକୁ ଦୋହରାଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଆବଣ୍ଟନକୁ 95 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆବଣ୍ଟନକୁ 5 ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଆମେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛୁ। ଏହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମକୁ ରାଜ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣର ଗତି ବଢ଼ାଇବାକୁ ହେବ।

ମହାମାରୀର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତୃତୀୟ ଲହର ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବକୁ ନେଇ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ 12-18 ବର୍ଷ ବୟସର ଟିକାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉ ଏବଂ ଏହାକୁ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ କରାଯିବା ଉଚିତ।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଓଡିଶାରେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଉପସ୍ଥିତି ବହୁତ କମ୍ ଏବଂ ଏହା ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରର ମାତ୍ର 5 ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିଛି। ତେଣୁ ରାଜ୍ୟ ଅଧିକ ଦାବି କରୁଛି।