କୋଭିଡ ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ପହଞ୍ଚିଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍

0
60

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ସମେତ 6ଟି ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ ସ୍ଥିତି ଉଦବେଗଜନକ ରହିଛି। ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଉଦବେଗଜନକ ସ୍ଥିତିର କାରଣ ଖୋଜିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍ ପଠାଇଛି। ଆଜି ଏହି ଟିମ୍ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ଟିମରେ ଦୁଇଜଣ ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ସକାଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା କୋଲକାତାର ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାନିଟେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ପବ୍ଲିକ୍ ହେଲଥ୍ (AIIH & PH)ର ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଶିବାନୀ ଦତ୍ତା ଏବଂ ଏମ୍ସ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପ୍ରଫେସର ପ୍ରଶାନ୍ତ ରାଘବ ମହାପାତ୍ର।

ଦତ୍ତ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅନୁଯାୟୀ ଆଜି ଆମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିବୁ ଏବଂ ଆସନ୍ତାକାଲି ଆମେ ସେହି ଜିଲ୍ଲା ଗସ୍ତ କରିବୁ ଯେଉଁଠାରେ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ରହିବା ସହିତ ଆଗକୁ ଅଧିକ ବଢୁଥିବ।

ତେବେ କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ ସମୟରେ, ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ ବେଡ୍ ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ। ଏହି ଟିମ୍ ସମସ୍ତ କୋଭିଡ-19 ମାନଦଣ୍ଡର ସାମଗ୍ରିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଏବଂ ଠିକ୍ ଭାବରେ ପାଳନ ହେଉଛି କି ନାହିଁ ନିୟମ, ହସ୍ପିଟାଲ୍ ବେଡ୍, ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ଭେଣ୍ଟିଲେଟର, ଏବଂ ମେଡିକାଲ୍ ଅକ୍ସିଜେନ, ଏବଂ ଟିକାକରଣ ଉପରେ ନଜର ରଖିବ। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଦଳର ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଚିକିତ୍ସା ଉପରେ ପରାମର୍ଶ ଦେବେ।