୨୦୨୧ରେ ବଜ୍ରପାତ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ଓଡିଶାରେ ସର୍ବାଧିକ

0
33

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୦୨୧ରେ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଯୋଗୁଁ ଘଟିଥିବା ମୃତ୍ୟୁର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଓଡିଶାରେ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ବଜ୍ରପାତ ଜନିତ ବୋଲି ଆଇଏମଡି ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି। ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁଁ ୨୧୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪ ଜଣଙ୍କର ବାତ୍ୟା ଜନିତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ସେହପରି ଶୀତର ଲହରୀ ଯୋଗୁଁ ୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ବନ୍ୟାରେ କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟରେ କୌଣସି ମୃତ୍ୟୁ ନାହିଁ।

୨୦୨୧ ମସିହାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ୟୟ ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ୭୮୭ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ତେବେ ‘ବଜ୍ରପାତ’ ଯୋଗୁଁ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପରେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ୟ୍ୟୟ ଯୋଗୁଁ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରିବାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ମୋଟ ୨୨୩ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଯୋଗୁଁ ୩୫୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

୨୦୨୧ ମସିହାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ୟ୍ୟୟ ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ୭୮୭ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ଗତ ବର୍ଷ ବନ୍ୟା, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଏବଂ ଭୂସ୍ଖଳନ ହୋଇଥିଲା । ଏଥରେ ମୋଟ୍ ୭୫୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। କିନ୍ତୁ ଓଡିଶାରେ କୌଣସି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟି ନଥିଲା। ଝାରସୁଗୁଡାକୁ ଛାଡିଦେଲେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଗତ ବର୍ଷ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ୟ୍ୟୟର ସାମ୍ନା କରିଥିଲା। ୨୦୨୧ରେ ବାଲେଶ୍ୱର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କେନ୍ଦୁଝର, ଯାଜପୁର, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଅନୁଗୋଳ, ଦେଓଗଡ ଏବଂ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ମାଲକାନଗିରି, କୋରାପୁଟ ଏବଂ ନବରଙ୍ଗପୁରରେ ସବୁଠୁ କମ୍ ବଜ୍ରପାତ ଜନିତ ହୋଇଛି । ହେଲେ ନବରଙ୍ଗପୁରରେ କୌଣସି ବଜ୍ରପାତ ରେକର୍ଡ ହୋଇନାହିଁ। ଯଦିଓ ଓଡିଶା ୨୦୨୧ ରେ ଫେବୃଆରୀ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଅଧିକ ଉତ୍ତପ୍ତ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା, ଗତ ବର୍ଷ ଉଭୟ ମାସରେ କୌଣସି ବଜ୍ରପାତ କିମ୍ବା ବଜ୍ରପାତ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇ ନଥିଲା।

୨୦୨୧ରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଏବଂ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାରୁ ପାଣିପାଗ ଅଧିକ ଖରାପ ରହିଥିଲା। କେବଳ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ, ରାଜଧାନୀ ସହରରେ ଗତ ୬୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ବୃଷ୍ଟିପାତ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଅପରପକ୍ଷେ, ଗଞ୍ଜାମ, ଭଦ୍ରକ, ବାଲେଶ୍ୱର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ୨୦୨୧ରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିଥିଲେ।

ଏହାଛଡ଼ା ବଜ୍ରପାତ ହେତୁ କେରଳରେ ୬୭, ରାଜସ୍ଥାନରେ ୬୨, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ୫୯, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ୫୭, ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶରେ ୫୦, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୪୫, ତାମିଲନାଡୁରେ ୩୪, ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀରରେ ୩୨, ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ୨୫ ଏବଂ ଆସାମରେ ୧୪ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।