?????

ଧୁମଧାମରେ ପାଳିତ ହେଲା ନୂଆଖାଇ, ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ଲାଗିହେଲା ନବାନ୍ନ

ସମ୍ବଲପୁର : ନୂଆଖାଇ ଅବସରରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ଉତ୍ସବର ମାହୋଲ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ମା’ ସମଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଗୁରୁବାର ଲଗ୍ନ ଅନୁସାରେ ନବାନ୍ନ ଲାଗି କରାଯାଇଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଣରେ ନୂଆଖାଇ ପାଳିତ ହେଉଥିବାରୁ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ‘ନୂଆଁଖାଇ’ ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ଦିନର ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ନେଇ ଦୁଇ ସପ୍ତାହରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିଲା। କୋଭିଡ୍ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ସାମୂହିକ ଉତ୍ସବ ପାଳନ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲାଗିଥିଲା। ରୀତିନୀତି ଅନୁୟାୟୀ ସମସ୍ତ ମନ୍ଦିର ପରିସରକୁ ସଫା କରାଯିବା ପରେ ପବିତ୍ର ଜଳରେ ଶୁଦ୍ଧ କରାଯାଇଥିଲା।

କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ୱରୂପ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ସାନିଟାଇଜ୍ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଦେବଦେବୀଙ୍କୁ ସ୍ନାନ କରାଯାଇ ନୂଆ ଓ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗର ବେଶରେ ସଜ୍ଜିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ମନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚାରଣ, ବାଦ୍ୟ ବଜାଇବା ଓ ଶଙ୍ଖ ବଜାଇବା ମଧ୍ୟରେ ନୀତିକାନ୍ତି ସରିବା ପରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ମା’ ସମଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କୁ ‘ନବାନ୍ନ’ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ଓଡ଼ିଆ ସମୟ ଓ ଦିନ ଗଣନା କରି ଲଗ୍ନ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। 10ଟା 56 ଓ ପୂର୍ବାହ୍ନ 11.10ମିନିଟରେ ନବାନ୍ନ ଲାଗି ହେବାକୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ପୂର୍ବାହ୍ନ 11ଟାରେ ନବାନ୍ନ ଲାଗି କରାଯାଇଥିଲା। ଅର୍ଘ୍ୟ ପ୍ରଦାନ ସହ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ହରି ବୋଲ ହୁଳ ହୁଳରେ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇ ଉଠିଥିଲା। ଏହାପରେ ନିଜ ନିଜ ଘରେ ଇଷ୍ଟଦେବୀଙ୍କ ନିକଟରେ ନବାନ୍ନ ଲାଗି ହୋଇଥିଲା। ପରେ ଘରେ ଏକାଠି ହୋଇ ସମସ୍ତେ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ପରେ ଗୁରୁଜନଙ୍କଠୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଇଥିଲେ।

ସମ୍ବଲପୁରର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ସମଲେଶ୍ୱରୀଙ୍କୁ ନବାନ୍ନ ଲାଗି କରିବା ପାଇଁ ଆଜି ସକାଳୁ ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା। ନୂଆଖାଇରେ ଚାଉଳ, ପନିପରିବା, ଫଳ, ମିଠା ଖାଦ୍ୟ, ଧୂପକାଠି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୂଜା ସାମଗ୍ରୀକୁ ନେଇ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ।

ଏହି ସମୟରେ ‘ମୁଗ ବରା’, ‘ମୁଗ ମଣ୍ଡା’, ‘ଚଉଲା ମଣ୍ଡା’, ‘କାକରା ପିଠା’ ଏବଂ ‘ଖୀର’ ଭଳି ଅଞ୍ଚଳକୁ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ। ଯଦିଓ ‘ନୂଆଖାଇ’ ହେଉଛି ମୂଳତଃ ଏକ କୃଷିଭିତ୍ତିକ ଉତ୍ସବ, ଯାହା ପୃଥିବୀ ମାତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଏକ ବାଧ୍ୟବାଧକତା ଭାବରେ ନୂଆ ଫସଲରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ଅର୍ପଣ କରି ପାଳନ କରାଯାଏ, ଏହା ବିଳମ୍ବରେ ଏକ ସାମୂହିକ ଉତ୍ସବର ରୂପ ନେଇଛି।

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button
error: Content is protected !!